Stymulacja bazalna Andreasa Fröhlicha

Terapia bazalna Stepnica

Edukacja kobiet z głęboką niepełnosprawnością sprzężoną do nowa była sprawą marginalizowaną. W minionych latach można zaobserwować korzystne zamiany w tym zakresie. Powstaje coraz więcej nowych Ośrodków Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczych i nauk, które gwarantują na potrzeby rozwojowe tej linie dzieci i młodzieży dzięki dobrze dobranej ofercie terapeutycznej, edukacyjnej, rehabilitacyjnej i opiekuńczej oraz dobrej infrastrukturze.

Terapia bazalna Kalisz Pomorski

 

Część uczniów z racji zdrowotnych nie może prowadzić obowiązku szkolnego na placu placówki oświatowej. Wówczas podopieczny zawarty jest nauczaniem indywidualnym tworzonym w lokalu rodzinnym. Wśród uczniów realizujących obowiązek szkolny poza szkołą są dzieci wymagające stosowania procedur medycznych, tj. dializowane, korzystające zwykle lub czasowo z respiratora lub/i żywienia medycznego z zastosowaniem sondy, oddychające za pomocą rurki tracheostomijnej i chcące regularnego oczyszczania dróg oddechowych, a i inni hospitalizowani pacjenci.

 


Adresaci stymulacji bazalnej

Jedną z technologii terapii kobiet z głęboką niepełnosprawnością intelektualną, których rozwój motoryczny nie przekroczył piątego miesiąca wieku rozwojowego a poznawczy – dwunastego, jest stymulacja bazalna – koncept pedagogiczny opracowany przez prof. Andreasa Fröhlicha. Metoda stymulacji bazalnej wykorzystywana jest także w działalności z dziećmi i młodzieżą dotkniętą wadą będącą produktem czynników prenatalnych i okołoporodowych, jak również z głowami dorosłymi, które wskutek wypadku uległy ciężkim uszkodzeniom neurologicznym, a ponadto w terapii chorób neurodegeneracyjnych także do towarzyszenia głowom w stopniu terminalnym.
Jak wykorzystać stymulację bazalną w nauczaniu indywidualnym?

zobacz również czy anemia sierpowata jest uleczalna

Postać z głęboką niepełnosprawnością sprzężoną styka się przez ciało, całym sobą. Brak bycia własnego ciała, do którego powoduje już sześciogodzinne całkowite unieruchomienie wprowadza człowieka w okres na obrzeżu wypoczynku i trwania, w jakim samoświadomość i wiedzę tego, co go ogranicza, stopniowo zanika. Działanie w takim bycie że sterczeć się codziennością kobiet z poważnymi uszkodzeniami neurologicznymi, natomiast w zysku zmierzać do stagnacji i apatii. Terapia bazalna pomaga w wyborze dobrej prac do energii i spokoju, umożliwia zorganizowanie aktywności naszej dziecka poprzez poszukiwanie możliwych metod i wskazanie właściwych materiałów, wspiera podopiecznego w terenie realizacji podstawowych czynności pielęgnacyjnych, modeluje sposób przyjemności i sprawia na wzrost komunikacyjny i poznawczy dziecka.
Terapia bazalna a regulacja oddechu

Tym, co w terapii bazalnej przynosi uczniowi wiele korzyści, jest stymulacja somatyczna – zrytualizowana stymulacja dotykowa ciała i/lub twarzy, która przez stały, przewidywalny schemat zapewnia podopiecznym poczucie bezpieczeństwa, idąc do zmniejszenia napięcia mięśniowego, relaksacji i regulacji oddechu. To nadzwyczaj istotna strefa, zważywszy na często będącą u dzieci skoliozę idącą do trudności oddechowych.

Źródło artykułu: Stymulacja bazalna Andreasa Fröhlicha

 

Terapia bazalna Kalisz Pomorski

O autorze:: admin

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o