Skazani na Shawshank

Skazani na Shawshank cały film pl lektor

Skazani na Shawshank jest arcydziełem, które potrafi wywołać ciarki na plecach, łzy czy szczery uśmiech. Po sprawdzeniu tego obrazu chce się oglądać go jeszcze za wszystkim razem, jak tylko zdarza się okazja. Są tacy, co twierdzą, iż nie odda się skopiować dzieła doskonałego którym jest powieść Stephena Kinga także do tego dać jej ducha na ekranie. Takich filmów, co idealnie odwzorowują powieści jest tyle, że można policzyć na palcach jednej ręki.

Skazani na Shawshank cda

Film Franka Darabonta przylega do ostatnich dzieł. Reżyserowi udało się oderwać od klimatu grozy i elementów nadprzyrodzonych. Dzięki temu działanie zostało zrozumiane. Widz identyfikuje się z przeszłością. Widzimy człowieka, który rywalizuje o wolność, o rzeczywistość i sprawiedliwość. Ta obecna jest tłamszona, ale gdy jednak zwycięża.

Skazani na Shawshank
Skazani na Shawshank

Film mówi o małym bankowcu Andym Dufresne, który zabija swoją żonę, którą przyłapuje na zdradzie. Andy był wszystko, o czym mógł marzyć młody mężczyzna. Proces jest szybki, a sędzia wydaje surowy wyrok. Podwójne dożywocie. Trafia on do więzienia Shawshank. Systemie w nim sprawdzają sadystyczni strażnicy. Naczelnika gra Samuel Norton. Pod zasłoną Pisma Świętego dokonuje coraz większych oszustw i występków. Trzymanie nie łamie Andy’ego. Zaczyna rozumieć zasady prowadzące w więzieniu, oraz co najistotniejsze – wykształceniem zdobywa chłodną sympatię strażników. Andy przyjaźni się z czarnym Redem (Morgan Freeman). Wiele lat przesiedzianych w Shawshank odbywa się niespodziewanie jednej nocy. Dzieje się to, co stanowiło nieprzewidywalne, oraz co odbija swoje piętno na szlachetnych natomiast w zabawni sposób pieczętuje ich przyjaźń.

Zobacz pożyczki długoterminowe online

Reżyser bez zbędnych scen opisuje przyjaźń, która przeżyła w więzieniu 20 lat. Pojawia się poetycka sprawiedliwość, która prowadzi porządek w świecie zdeprawowanym i starym.

Kiedy Andy dostaje wyrok, sędzia używa ostrych słów „uderza mnie pański brak skrupułów i lodowaty chłód”. Andy w takim bycie pozostaje również, jak inni współwięźniowie grożą mu, prześladują, biją i gwałcą. Nasz bohater znosi wszystkie przeciwności losu życia za kratami. Angażuje się z ostatnim okresem rzeczy, natomiast nie udziela się zniszczyć. Na wyniku filmu jego pokora została wynagrodzona. Film ma monologi głównych bohaterów, które nie oddają tego co nosimy na ekranie, ale jakby żyją osobistym byciem i osiągną zdobyć w dusze bohatera.

zobacz źródło Skazani na Shawshank

O autorze:: admin

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o